iOS ve Android Cihazların Güvenlik Açıklarıyla Tehlikeli Mücadelesi

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Slovakya merkezli siber güvenlik kuruluşu ESET, iOS ve Android kullanıcılarının dikkatini çekecek veriler paylaştı. 2019 yılının ilk altı aylık dilimi dikkate alınarak hazırlanan istatistiklerde iOS işletim sisteminde güvenlik açıklarının ve kötü amaçlı yazılımların arttığı görülürken Android işletim sisteminde ise güvenlik açıklarının sayısının azaldığı tespit edildi.

Android’ de güvenlik açıkları

İstatistiklere göre 2018 yılı boyunca Android’ de 611 tane güvenlik açığı görülürken 2019’un ilk 6 ayında Android’ i etkileyen güvenlik hatalarının 86’ ya gerilediği belirtildi. Sayı azalsa da hataların yüzde 68’ i kritik bulundu ve yüzde 29’ unun ise kötü amaçlı yazılımların kullanılmasına elverişli bir ortam sağladığı tespit edildi.

Zararlı yazılımlar açısından da Android için durum dah da iyiye gidiyor gibi. Android’ de önceki yıllarda 300 adet olan kötü amaçlı yazılım çeşitleri bu yıl azalarak 240 oldu. Bu bilgiler ışığında Android, Win32, MSIL ve VBA’dan sonra en çok yeni kötü amaçlı yazılım çeşidi içerenler arasında dördüncü sırayı aldı.

Android’ de tespit edilen kötü amaçlı yazılımlar, yoğunluk olarak Rusya %16, İran %15 ve Ukrayna’da %8 olarak belirlendi.

iOS’ta güvenlik açıkları

iOS’ ta da 2019 yılının ilk 6 ayı hesaba katıldığında önceki yıla göre yüzde 25 artış yaşanarak 155 tane güvenlik açığı olduğu tespit edildi. Ancak iOS’ taki kritik hata sayısının Android’ den daha az olup yaklaşık yüzde 20 civarlarında olduğu tespit edildi.

iOS’ ta algılanan kötü amaçlı yazılım sayısı geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 43 artış gösterdi. Kötü amaçlı yazılımların sayısı artarken hep aynı tarzda kötü amaçlı yazılım olduğu görüldü. iOS açısından kötü amaçlı yazılımlar yoğunluk olarak Çin %75, Hindistan %7 ve Tayvan’da %4 faaliyet gösterdi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir