İnternete Bağlı Cihazlarınızın Ne Kadar Güvenli Olduğunu Gösteren Site

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte birçok teknoloji devi, internet kullanan cihazların üretimine hız vermiş durumda. Bu da özellikle son birkaç yıldır evlerimizde internet kullanan cihazların yaygınlaşmasına neden oldu. Buzdolabından klimaya kadar pek çok ürün artık internete bağlanabiliyor ve hatta uzaktan kontrol edilebiliyor.

Peki internete bağlanabilen bu ürünler gerçekten güvenli mi? Aslına bakacak olursak bu sorunun cevabı çok kritik. Çünkü evimizde kullanılan cihazların internet bağlantısının güvenli olmaması, kişisel verilerimizin bilgisayar korsanlarının eline geçmesine neden olabilir. Örneğin; evde kullandığınız bir sesli asistana sızan bilgisayar korsanı, bütün ev halinizi dinleyebilir ve bunu size karşı kullanabilir.

Evlerde bulunan elektronik cihazların internet bağlantısı kurmasına “IoT” ya da “Nesnelerin İnterneti” deniyor. IoT teknolojisi, gelecek için önemli olsa da bu teknolojinin bulunduğu mevcut konum, kullanıcılar için güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor.

ABD’ de bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını yürüten bilim adamları, IoT cihazlarının güvenlik sorunlarını ele alarak bir internet sitesi geliştirdi ve geliştirilen bu internet sitesi, evlerde kullanılan IoT cihazlarının test edilmesinin ardından güvenlik konusunda aldığı puanları listeliyor. Bu da evlerde kullanılan bir cihazın güvenlik durumunu ortaya koyuyor.

Bilim insanları tarafından geliştirilen bu internet sitesi “YourThings Scorecard” olarak adlandırılıyor ve şu an için sadece 45 ürün için geçerli olan güvenlik testi sonuçlarını sunuyor. Ancak bilim insanları, ilerleyen dönemlerde internet sitesinde yer alan ürün yelpazesinin genişleyeceğini açıkladılar.

YourThings Scorecard ürünlerin genel yapısını, bulut platformlarıyla nasıl iletişim kurulduğunu, cihazlarda hangi uygulamaların çalıştığını ve yine bulut tabanlı uç noktaları inceleyerek bazı testler yapıyor. Yapılan testlerin sonuçlarına göre de bir IoT cihazının güvenlik sonuçları ortaya çıkıyor.

YourThings Scorecard veri tabanında bulunan ürünler hangileri?

Listenin ilk sırasında Amazon tarafından üretilen Echo isimli ürünün birinci nesli bulunuyor. Yapılan testlere göre bu cihazın kendisi yüzde 88.1 oranında güvenli ancak mobil bağlantılar için durum o kadar da iç açıcı değil. Bu da Amazon Echo’ nun aslında o kadar da güvenli olmadığını ortaya koyuyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir