Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı İçin 3 Öneri

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Özellikle de son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı görüntü işletme teknolojileri ve özel kamera sensörleri akıllı telefonların kamera kalitesini oldukça arttırdı. Bu gelişmeyle birlikte sosyal medyayı aktif kullanan insanların fotoğrafa olan ilgisi ve çektikleri fotoğraflara olan özeni de artış gösterdi. Fakat iş tabi ki fotoğraf çekmekle bitmiyor. Aşağıda bahsedeceğim konular ile çok daha kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz.

Seri Çekim Modunu Kullanın

Çekilen fotoğraf içeriği ne olursa olsun -ister manzara ister herhangi bir kişi ya da herhangi bir obje- tek fotoğraf çekmek her zaman risklidir. Çünkü bulunduğunuz, fotoğraf çektiğiniz bir mekana daha sonra gidememe ihtimalinizi düşünerek hareket edin ve çektiğiniz fotoğrafın kötü çıkması durumunda telafi etme gibi bir şansınız kalmayacaktır. Seri çekim modunu kullanarak, çektiğiniz fotoğraflar içerisinden en beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

Işığı İyi Kullanın

Işık demek fotoğraf demektir. Mobil kameraların donanımları da her ışık için yeterli değildir. Bu nedenle bir kişinin ya da objenin fotoğrafını çekiyorsanız, ışığı mutlaka kendi arkanızda tutun. Zira ışığı karşınıza aldığınız taktirde siyah bir siluetten başka ir şey çekmeniz mümkün değil.

Kamera Uygulamanızın Ayarlarına Göz Atın, Yetersizse Kamera Uygulamalarını Deneyin

Yeni nesil akıllı telefonların kameraları her ne kadar belirli bir seviyenin üzerinde olsa da bu özelliklere hakim olmadığınız sürece kaliteli fotoğraf çıkarmanız oldukça zor. Bu özelliklere göz atarak, kameranızın nasıl daha iyi çekim yapabileceğini keşfedin. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonların kamera uygulamaları olan pro mod ya da manuel mod adı altında birçok özelliği kendinize göre özelleştirmeniz mümkün. Odaklamayı, ışık ayarını ve açıklığı bu modlar vasıtası ile ayarlayabilirsiniz.

Şayet bir mekan, bahçe ya da oda fotoğrafı çekiyorsanız kameranız her ne kadar yerel kamera ya da 3. parti bir kamera da olsa ızgara modu kullanmanızda fayda var. Bu sayede çektiğiniz fotoğraflar bir düzen içerisinde olacaktır. Çekim yaptığınız görsel üzerinde öne çıkarmak istediğiniz kısmı dikey çizgilerin yer aldığı alanda tutmaya dikkat edin.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir