Yerli 5G Uyumlu Antenleri İlk Kullanan Operatör Turkcell Oldu

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

ASELSAN tarafından üretilen yerli ve milli 5G uyumlu 4,5G mobil iletişim antenleri Turkcell’in şebekelerinde hizmet sunmaya başladı.

Dünya artık 5G teknolojisine hazırlanmaya başladı. Bu durumu göz önünde bulunduran ve dışa bağımlılığı azaltmak isteyen ASELSAN, 5G uyumlu antenler geliştirmişti. Turkcell firması bu antenleri kullanmaya başlayan ilk firma oldu.

ASELSAN’ın ürettiği antenler ilk olarak İstanbul Pendik’te hizmet veren sahada kullanılmaya başlandı. Antenlerin yaklaşık bin adedinin yıl sonuna kadar Turkcell altyapısına entegre edilmesi planlanıyor.

Antenlerin geliştirilme sürecinde de aktif biçimde yer alan Turkcell ile ASELSAN arasında 2017 yılı Ocak ayında imzalanan iş birliği sözleşmesinin ardından, 2018 yılı Eylül ayında da toplam 2030 adet anten siparişi için tedarik anlaşması yapılmıştı.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Sunduğumuz sürdürülebilir ve güvenilir iletişim hizmetlerimizde kullandığımız teknolojilerin de yurt içi olanaklarla üretilmesi için çalışıyoruz. Turkcell’in girişimleriyle geliştirilmeye başlayan; değişen teknik ve teknolojik ihtiyaçlarımız doğrultusunda ASELSAN’ın ürettiği antenleri canlı şebekemizde kullanmaya başladık. Yeni antenlerimizin kurulumuyla beraber, artık iletişim altyapımızın birçok önemli bölümünde yerli ve milli teknolojileri kullanır hale geldik.” İfadelerini kullandı.

ASELSAN Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Bayram Gençcan tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ise; “Bugün, Ekim 2018’de Turkcell ile birlikte başladığımız ‘Yerli 4,5G Baz İstasyonu Anteni Üretim’ projemizin ürünlerinin canlı şebekelerde kullanımına başlanıyor. Mutluyuz, gururluyuz. Teknolojik ve maliyet açısından yabancı ürünlerle rekabet edilebilir bir düzeye gelmiş bulunmaktayız. Canlı şebekelerde kullanımıyla beraber sahalardan gelecek bilgilerin geliştirmelerimize daha fazla ışık tutacağını düşünüyoruz. 4,5G’de kazandığımız bilgi ve tecrübe ve Turkcell’in destekleri ile 5G’de de ülkemiz için ürünler vermeyi planlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalar ışığında, ilk olarak ASELSAN üretimi yaklaşık bin antenin yıl sonuna kadar Turkcell’ e ait 250 baz istasyonunda kullanılmaya başlanması planlanıyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir