Whatsapp Sesli Arama Kabusunuz Olabilir

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan Whatsapp’ ta meydana gelen bir güncelleme hayatımızı olumsuz etkiliyor. Artık Whatsapp’ ta sesli arama yaparken çok dikkat etmemiz gerekiyor. WhatsApp’ tan gerçekleştirilen sesli aramalarla casus yazılım yüklenip, kişisel bilgiler ele geçiriliyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Endüstri Başkanlığı’ nın şirketi Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) yeni Siber Tehdit vaziyet raporu yayımladı. Raporda konu ile de ilgili kişisel verilere ulaşmak için cep telefonlarında kullanılan uygulamalardaki eksiklerden yararlanıldığından da bahsediliyor.

Whatsapp’ ta oluşan bu tehlikenin İsrailli NSO Grubu tarafından keşfedildiği tespit edildi. Casusluk yönteminin, WhatsApp sesli arama özelliği kullanılarak, telefona zararlı yazılım yüklenmesi neticesinde gerçekleştirildiği saptandı. Bu anlamda Türkiye’de siber güvenlik alanında önemli projeler yapan ve yerli ürünler geliştiren STM ‘nin Teknolojik Düşünce Merkezi “ThinkTech”in Nisan-Haziran arasını kapsayan yeni Siber Tehdit Durum Raporu, zararlı yazılımlar ile gerçekleştirilen siber saldırılara karşı uyarıyor.

Whatsapp ile sesli arama yaparken dikkat!

Saldırganlar uygulamanın sesli arama özelliğini kullanarak arama yapıyor, arama cevaplanmasa bile casus yazılım telefona yükleniyor. Yüklenen yazılım neticesinde telefondaki tüm kişisel bilgilere ulaşılabiliyor. Bu saldırıdan korunmanın yolu ise telefonunuzun ve uygulamanın sürekli g güncel tutulması.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir