En Büyük Siber Suç Örgütü BOTNET’ in Sonu Geliyor

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Uzun zamandır bilgisayar kullanıcılarının kabusu olan, dünya çapında birçok bilgisayar kullanıcısını etkileyen siber suç çetesi Necurs Botnet’ in sonu gelmek üzere gibi görünüyor. Microsoft yetkilileri konuyla ilgili kapsamlı bir proje başlatmış durumda. Dilersiniz ilk olarak Botnet nedir? bundan bahsedelim.

Necurs Botnet , Microsoft tarafından 2012 yılında keşfedilen ve bir siber suç örgütü tarafından oluşturulan dünyanın en büyük spam-mail sistemidir. Yapılan tespitler ışığında, virüs bir bilgisayara bulaştıktan sonra devam eden 58 günlük süre içerisinde yaklaşık 40.6 kişiye, yaklaşık olarak 3.8 milyon spam mail göndermekte. Virüsün bilgisayara bulaşmasından sonra örgüt bu bilgisayarları uzaktan kontrol edebiliyor. Örgütün genel amacı le geçirdiği bu bilgisayar ile suç işlemek. Necurs‘ un spam mailleri Rusya üzerinden gönderildiği değerlendiriliyor.

Microsoft’ un Necurs Botnet’ e Karşı Verdiği Mücadele Devam Ediyor

Microsoft ve 35 ülkeden yetkilileri, dünyayı kasıp kavuran bu siber suç örgütünü durdurmak için önemli bir adım attı. Necurs Botnet’ in şu ana kadar tahmini olarak dünya çapında 9 milyon bilgisayara bulaşmış olduğu değerlendiriliyor.

Kötü amaçlı bu yazılımın domain oluşturmak için kullandığı algoritma analiz edilmiş durumda. Gelecek 25 ay içerisinde yapılabileceği düşünülen yaklaşık 6 milyon alan adı belirlendi ve bunlara karşı uyarıda bulunuldu. Bu sayede bu alan adları engellenerek gelecekte olası saldırıların önüne geçilmesi planlanıyor. Bu planın geriye dönük 8 yıllık bir takip süresi ve düzenli çalışmalar sonucunda yapıldığı belirtiliyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir