iPhone ve iPad’de Ebeveyn Kontrolleri Nasıl Kullanılır?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Teknoloji yetişkin insanlar için nası faydalı durumların yanında tehlikeler sunuyorsa çocuklar için de maalesef bu durum geçerli. Eğer kontrol altında tutulmazsa çocuklar için teknoloji felakete dönüşebiliyor. Peki siz çocuğunuzun telefon ya da tablet kullanımlarına yönelik ebeveyn denetimlerini kullanmayı biliyor musunuz?

Apple bu konuya oldukça önem veriyor ve Ekran Süresi kısmında yer alan İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları özelliğini kullanarak çocuğunuzun aygıtındaki belirli uygulama ve özellikleri engellemenize ya da kısıtlamanıza imkan sağlıyor. Aileler ayrıca sunulan altyapı sayesinde iPhone, iPad veya iPod touch modellerinde yer alan uygunsuz içerik, satın alma işlemleri, indirmeler ve gizlilik ayarlarını da sınırlayabiliyor. Peki bunlar nasıl yapılıyor? İşte Apple firmasının bu konuda hazırladığı teknoloji dünyasındaki çocuk güvenliğini garanti altına alma adımları.

İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları nasıl yapılır?

Ayarlar – Ekran Süresi -Sürdür – “Bu Benim [Aygıtım]” veya “Bu Çocuğumun [Aygıtı]” seçeneklerinden birisini seçin.

Ebeveyn veya vasi konumundaysanız ve aile fertlerinden bir başkasının ayarlarınızı değiştirmesini engellemek istiyorsanız Ekran Süresi Parolasını Kullan seçeneğine dokunarak bir parola oluşturabilirsiniz. Ardından parolayı yeniden girerek onaylamanız gerekiyor.

Ekran Süresi ’ni çocuğunuzun aygıtında ayarlıyorsanız Ebeveyn Parolası bölümüne gelene kadar sizden istenilen adımları izleyin ve bir parola girin. Parolayı yeniden girerek onaylayın.

İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları seçeneğine basın. İstenirse parolanızı girin, ardından İçerik ve Gizlilik’ i açın.

NOT: Aygıtınızın kilidini açmak için kullandığınız paroladan farklı bir parola seçtiğinizden emin olun.

Çocuğunuzun aygıtında parolayı değiştirmek veya kapatmak için;

Ayarlar – Ekran Süresi – [çocuğunuzun adı] öğesine dokunun. Ardından Ekran Süresi Parolasını Değiştir veya Ekran Süresi Parolasını Kapat’ a dokunun ve Face ID, Touch ID ya da aygıt parolanız ile değişikliği doğrulayın.

iTunes ve App Store’ dan Satın Alma işlemleri nasıl engellenir?

Çocuğunuzun mobil cihaz üzerinden uygulama yüklemesini ya da silmesini nasıl engelleyebilirsiniz? iTunes ve App Store’ dan satın alma ve indirme işlemlerini engellemek için;

Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları. İstenirse parolanızı girin. iTunes ve App Store Satın Alımları – Bir ayar seçip İzin Verme olarak ayarlayın.

Ayrıca, iTunes ve App Store veya Book Store’ dan yapılacak ek satın alma işlemlerinde kullanılan parola ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Açılan penceredeki 1 ve 3 arasındaki adımları uygulayın, ardından Her Zaman Gereksin veya Hiç Gerekmesin’ i seçin.

Yerleşik Uygulama Ve Özelliklere nasıl izin verilir?

Yerleşik uygulama ve özelliklere ait kullanımları sınırlamak mümkün. Kapattığınız uygulama veya özellikler silinmez, yalnızca geçici olarak Ana ekranınızdan kaldırılır. Örneğin, Mail uygulamasını kapatırsanız bu uygulama tekrar açılana dek Ana ekranınızda gösterilmez. İzin Verilen Uygulamalar’ ı değiştirmek için;

Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları – Ekran Süresi parolanızı girin – İzin Verilen Uygulamalar – İzin vermek istediğiniz uygulamaları seçin.

Uygunsuz içerikleri ve içerik kısıtlama nasıl yapılır?

Bu özellikle birlikte uygunsuz içerikli müzikleri ve belirli derecelendirmelere sahip filmleri veya TV şovlarının oynatılmasını da engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda uygulamaların da içerik sınırlamalarıyla ayarlanabilecek derecelendirmeleri mevcut. Uygunsuz içerikleri ve içerik derecelendirmelerini sınırlamak için;

Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları – İçerik Sınırlama – İzin Verilen Mağaza İçeriği altında yer alan her bir özellik veya ayar için istediğiniz seçeneği tercih edebilirsiniz.

Game Center nasıl sınırlandırılır?

Game Center özelliklerini sınırlamak için;

Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları – İçerik Sınırlama – Aşağı kaydırıp Game Center’a gidin, ardından ayarlarınızı seçin.

Gizlilik ayarlarında değişiklik yapılmasına izin verme nasıl yapılır?

Aygıtınızdaki gizlilik ayarları ile aygıtınızda saklanan bilgilere veya aygıtın donanım özelliklerine hangi uygulamaların erişebileceğini denetleyebilirsiniz. Örneğin, fotoğraf çekip yükleyebilmek için bir sosyal ağ uygulamasının kamerayı kullanmaya izin vermek gibi. Gizlilik ayarlarında değişiklik yapılmasına izin vermek için;

Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları – İstenirse parolanızı girin – Gizlilik – ardından sınırlamak istediğiniz ayarları seçin.

Diğer ayarlarda ve özelliklerde değişiklik yapılmasına izin verme nasıl yapılır?

Gizlilik ayarlarını değiştirirken takip ettiğiniz adımları kullanarak bu ayarları da değiştirmeniz mümkün.

Ayarlar – Ekran Süresi – İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları – İstenirse parolanızı girin – Değişikliğe İzin Ver kısmının altında yer alan değişiklik yapılmasına izin vermek istediğiniz özellik veya ayarları seçip İzin Ver veya İzin Verme’ yi seçin.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir