WebP Nedir?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Google 2009 yılında hizmete açtığı “Page-Speed” servisi ile birlikte çalışmalarına hız vermiş ve bu çalışmalar ışığında JPEG formatının yerini almasını amaçlayarak webp formatını geliştirmişti. Google kaliteden ödün vermeden resim dosya boyutlarını küçültmek olarak çıktığı bu yolda son yıllarda  WebP üzerinde yoğun bir şekilde çalışmakta.

İnternet ortamındaki görsellerin büyük bir çoğunluğu JPEG formatında. Fakat Google hıza ve kapasiteye önem vermeye devam ediyor. Bu anlamda önemli adımlar atarak, özellikle web ortamında paylaşılan görsellerin daha az yer kaplayarak daha da hızlı olması için webp formatını geliştirmiştir. Bu format sayesinde jpeg ya da png formatlarına nazaran daha hızlı ve daha az yer kaplayan bir format geliştirilmiş oldu.

Sıkıştırılmış bir görsel uzantı olan webp, jpeg formatına kıyasla %50-%55 daha fazla sıkıştırma yapabilmektedir. Bu da web sitelerinde daha hızlı yüklenen ve daha yer kaplayan sonuçlar sunuyor. Son zamanlarda birçok web sitesi de paylaşımlarında bu formatı kullanıyor.

Webp formatının diğer avantajlarına gelecek olursak; her türlü resim formatı webp uzantılı bir resim dosyasına dönüştürülebilir. Boyutları küçük olmasına rağmen kalitelerinde bozulma yaşanmaz. Diğer formatlara göre daha fazla sıkıştırılma özelliğine ve daha hızlı yüklenme özelliğine sahiptir. Avantajlarının yanında dezavantajı da var elbette. Halen yaygın olmaması nedeniyle çoğu program tarafından desteklenmiyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir