WebP Dosyaları Photoshop’ta Nasıl Açılır?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Daha önceki yazılarımda WebP formatının ne olduğundan, ne amaçla kullanıldığından, artıları ve eksilerinden bahsetmiştim. WebP formatının en önemli dezavantajı halen bazı programlar tarafından desteklenmediği. Bu programların en önemlilerinden birisi de Photoshop. Peki webp formatlı bir fotoğrafı Photoshop’ ta açmak imkansız mı? Elbette hayır.

Telegraphics’in WebP dosya formatı eklentisi ile Photoshop’ ta WebP dosyalarını açabilir, ayrıca dosyalarınızı WebP uzantılı olarak kaydedebilirsiniz.

Öncelikle BURAYI TIKLAYARAK webp eklentisini indirin.

İndirdiğiniz zip dosyası içerisinde yer alan WebPFormat64.8bi dosyasını kopyalayın.

Daha sonra Photoshop’ u kurduğunuz sayfaya (photoshop’ u sağ tıklayıp dosya konumunda aç deyin) gelin. Sayfada yer alan Plug-ins klasörünü açın ve kopyaladığınız dosyayı yapıştırın.

Eğer Photoshop programınız açıksa kapatıp yeniden açın. Değilse eklenti çalışmayacaktır. Yeniden açtığınız Photoshop uygulaması artık WebP uzantılı dosyaları destekleyecektir.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

1 Comment

  1. elinize sağlık cok teşekkürler ederim bu çözüm sağlayan paylaşımınız için. sayenizde sürekli canımı sıkan veya ekstra bir program acmak zorunda bırakan sorundan kurtuldum.
    ama yukarıda bir ufak husus unutmuşsunuz yada benim sistemimde az bi farklılık var o yüzden bana uymadı olmadı diyenler lütfen şu iki şeye dikkat etsinler.
    1. sisteminiz 64 bit bile olsa (benim ki win10 64 bit) ama photoshop kurulumuz kaç bit? bende photoshop cs5 32 bit yüklü o yüzden 64 bit olanını indirsem bile calısmadı 32 bit ola dosyayı da indirdim.
    2. evet photoshopun c de ki kurulum klasörünün içinde ki plug in klasörüne girin ama orada da bir file formats klasörü var asıl oraya atın kopyalayıp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir