Twitter’ dan Büyük Çöküş. Adı Neden “X” Oldu?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Elon Musk’ ın 44 milyar dolara satın aldığı ancak şu anda değeri 25 milyar civarına düştüğü belirtilen Twitter’ ın ikonik mavi kuş logosunu sadece bir X harfiyle değiştirmesinin nedeni hala merak konusu. Peki ünlü iş insanının X harfine olan yakın ilgisi nereden geliyor?

Dünyada bir buçuk milyara yakın üyesi ve 300 milyon civarında aktif kullanıcısı ile halen zirvede bulunan sosyal medya platformu Twitter’ ı satın aldıktan sonra radikal değişikliklere giden iş insanı Elon Musk, neden şirketin mavi renkli kuş logosunu “X” harfiyle değiştirdi?

X, Musk’ın Twitter’ı “her şey uygulaması” haline getirme çabasıyla doğrudan orantılı gözüküyor.

X hem bilineni (X noktayı işaret eder) hem de bilinmeyeni (cebirde) temsil eder ve çeşitli mistik özelliklere sahip olduğu düşünülür.

X’in sıklıkla ölüm ve yeniden doğuşla ilişkilendirildiğini de unutmamak gerekir. Çünkü harfin bir döngünün sonunu ve diğerinin başlangıcını işaret ettiği düşünülüyor. Bu, X’in İbrani alfabesindeki kendi kuyruğunu yutan yılanı sembolize eden ‘Samekh’ ile olan ilişkisine işaret ediyor. Yani sonsuz bir döngünün, değişimin ya da geçişin sembolü.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir