Çalınan ya da Kaybolan MacBook ve Mac’ leri Çevrim Dışı Nasıl Buluruz?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

macOS Catalina güncellemesi nihayet MacBook ve Mac modelleri ile buluşmuş durumda. Bu özelliklerden birisi de iOS 13 ile birlikte “iPhone’ umu Bul” uygulamasının yerini iPhone’ larda, iPadOS ile iPad’ lerde sadece “Bul” uygulamasının almış olması. Bu uygulamadan Mac modelleri de yararlanabilecek. Fakat iOS 13’ ün gelmesiyle Bul uygulamasının işlevi değişiyor. Artık cihaz çevrim dışı olsa dahi yerini tespit etmek mümkün olacak.

Çevrim dışı iken MacBook ve Mac modellerini bulma

Yeni işletim sistemleriyle değişim gösteren Bul uygulaması çevrim dışı olsa bile bilgiyi doğrudan diğer Apple kullanıcılarından alıyor. Cihazınız Wi-Fi veya hücresel veriye bağlı olmasa bile Bluetooth sinyallerinden yeri tespit edilebiliyor. Yakınınızda bulunan diğer Apple cihazları sizin Wi-Fi ya da hücresel veriye bağlı olmayan cihazınızın varlığını fark edebiliyor. Bu kişilerin konumları sizinle paylaşılmıyor fakat cihazınızın bulunduğu bölge Bul uygulamasında gösteriliyor.

Bu özelliğin aktif olması için Apple kimliğinizin cihazda her zaman açık olması gerekmektedir. Özelliği açmak için MacBook ve Mac cihazınızda Sistem tercihleri – Güvenlilik ve Gizlilik – Konum Servisleri adımlarını izlemeniz gerekli. Ekranın sol alt tarafında yer alan “Değişiklik yapmak için kilidi tıklayın” seçeneğini aktif ederseniz Bul uygulamasına konum servisleri için izin verebilirsiniz.

Cihazınızın kaybolması durumunda iPhone veya iPad’ inizdeki Bul uygulamasından nerede olduğuna bakabilir, cihazınıza yaklaştığınızda ses çıkarmasını sağlayabilir, cihazınızı kilitleyebilirsiniz. Cihazınızı geri almanız mümkün olmasa bile kişisel verilerinizin korunması adına Bul uygulamasından cihazınızdaki verileri silebilirsiniz.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

1 Comment

  1. Selam.

    Nerede web sitenizde ücretsiz xevil indirebilirsiniz?
    Desteğinizden bilgi aldım. Xevil, captcha çözümü için gerçekten en iyi programdır, ancak en son sürümüne ihtiyacım var.

    Teşekkür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir