Sosyal Medya Hırsızlıklarına Nasıl Önlem Alınır?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Sosyal Medya Hırsızlıklarına Nasıl Önlem Alınır?

İnternet ve Sosyal medya sayesinde dünya daha küçük bir yer haline geldi. İnsanlar artık birbiriyle daha sık ve kolay iletişim halinde. Gün içerisinde paylaşılan fotoğrafların sayısının trilyonları bulduğu zamanlardayız. Fotoğraf hırsızlığının arttığı bu dönemlerde paylaşılan bunca fotoğraf arasında size ait bir fotoğraf olma olasılığı da artıyor. Böyke bir durumda insanın aklına iki soru geliyor. İlki fotoğraflarımı nasıl koruyacağım, ikincisi fotoğraflarım izinsiz kullanıldıysa nasıl anlayacağım? İşte bu yazımda sizlere bu yöntemleri anlatacağım.

İnsanlar üç nedenden dolayı başkalarına ait fotoğrafları kullanırlar.

Peki nedir bunlar?

1 – Bunun suç olduğunu bilmiyorlar ya da düşünmüyorlar,

2 – Bunu bilinçli olarak ve kişisel kullanımları için yapıyorlar,

3 – Amaçları bu fotoğraflardan kazanç elde etmek.

Copyright ya da Telif Hakkı

Uluslararası hukuk kurallarına göre “Copyright” (Telif Hakkı) sizin fotoğraf üzerinde hakkınız olduğunu belgeler ve “©” işaretiyle tanımlanır. Çekmiş olduğunuz ve yayınlamak istediğiniz fotoğraflarınızda bu işareti kullanmanızda ayrıca fotoğrafın yayın yılını, adınızı, şirketinizi ya da web sitenizi koymanızda fayda var. Bu durum sizin ileriki zamanlarda kurtarıcınız olabilir. Birçok fotoğraf makinesi markası da fotoğrafçılardan yana ve fotoğrafçıların haklarını korumak için menülerinde bu özelliği bulunduruyor. Tek yapmanız gereken makinenizin ayarlar kısmından bu ayarı yapmanız ve “copyright” bilgilerinizi girmeniz. Bu bilgiler fotoğrafın kimlik kartı gibidir, EXIF (Exchangeable Image File) verisi içinde yer alır.

 

Her ne kadar basit bir yol gibi gözükse de fotoğraflarınızın üzerine isminizi yazmanız ya da imzanızı atmanız bazen kurtarıcı bir yol olabilir. Bu özellik fotoğrafın estetiğini bozması ve bazı kısımları kapatması nedeniyle pek tercih edilmese de etkili olduğu kanaatindeyim.

Hırsızı Nasıl Yakalayabilirim?

Çok da eski olmayan bir yöntemle bu işi yapmamız mümkün. Bu teknolojinin Google tarafından geliştirildi. İlginç gelecek ama dünyaca ünlü şarkıcı Jennifer Lopez tarafından giyilen yeşil renkli Versace marka elbiseye ait fotoğraflar konusunda aşırı bir talep gelince şirket 2001 yılında bu hizmet piyasaya sunuldu. Her geçen gün kendisini geliştiren şirket 2011 yılında fotoğraflarımızı ararken kullanacağımız özellik olan, “reverse” (tersine) arama özelliğinin duyurusunu yaptı.

Google üzerinden yapılan görsel aramayı web üzerinde ya da bir mobil uygulama ile yapabiliyorsunuz. Web sitesinden yapılması daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı oluyor. Yapmanız gereken images.google.com adresine gitmek ve görselinizi ya da görselin bulunduğu URL adresini arama çubuğuna yazmak. Kısa bir zamanda fotoğrafınızın bir benzeri ya da kendisi sizden izinsiz bir başkası tarafından kullanılmışsa karşınıza geliyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir