Sağlık Bakanlığı 3.732 İnternet Sitesine Erişimin Engelleneceğini Açıkladı

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada; mevzuata aykırı şekilde ilaç satışı yapan 3 bin 732 sitenin erişiminin engellenmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’nde başvurduklarını aynı zamanda aynı şekilde satış ve yayın yapan internet sitesi ve yayıncı kuruluşlara 6 milyon 350 bin lira para ceza kesildiğini ve sitelerin kapatılması için de çalışmaların başladığını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada, 6197 sayılı Eczalar ve Eczaneler Hakkında Kanun’da  “İlaçların internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortamda satışı yapılamaz. Eczane eczacıları ve eczaneler adına internet sitesi açılamaz” hükmünün bulunduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK), internetten ilaç satışı yaparak bu kanunu ihlal eden 3.732 siteye erişimin engellenmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne başvuruda bulundu. TİTCK, aynı zamanda 6 internet sitesi hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Kapatılması istenen internet sitelerinde sporcuların kullandığı stereoidler, performans artırıcı, gebelik sonlandıran ilaçlar, tıbbi mamalar ve saç dökülmesini engelleyici ürünler bulunuyor. Fahrettin Koca, son zamanlarda zayıflattığı iddia edilen “Teff Tohumlu Çay” ve saç çıkardığı iddia edilen “mavi su” satan sitelerin yaygınlaştığını söyledi. Bu siteler hakkında da işlem yapıldığını belirtti.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir