Polisleri Havalara Uçuran Haber Resmi Gazetede Yayımlandı

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Hava korsanlarıyla mücadele kapsamında uçakların ve yolcuların güvenliğini tehlikeye atacak eylemlerle mücadele etmek amacıyla uçuşlarda artık silahlı sivil polis bulundurulmasını öngören yönetmelik Resmi Gazete’ de yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı, uçak kaçırma ve şiddet eylemleri gibi olayların önüne geçmek için önemli bir adıma attı. Türk tescilli sivil hava araçlarında, hava aracının ve hava araçlarındaki yolcuların güvenliğini sağlamak uçuş esnasında uçuşlarda silahlı sivil polis bulundurulmasına yöelik karar aldı ve alınan bu karar Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Hava polislerinin görev ve sorumlulukları Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı ile uluslararası uçuşu olan havalimanlarının olduğu şehirlerin emniyet müdürlükleri tarafından belirlenecek.

Hava Polisi olmak için hangi şartlar gerekli?

– 5 yıl fiili olarak çalışmış olmak ve rütbeli olmak,

– En az ön lisans mezunu olmak ve kıdeme etkili ceza almamış olmak,

– Şark hizmetini bir kez tamamlamak,

– Son iki performans değerlendirme puanının iyi veya çok iyi olması,

– Son üç performans atışında ayrı ayrı 90 puan ve üzeri puan almış olmak.

Yapılan açıklamada uçuş esnasında en az iki hava polisi görevli olacak. Polisler de sıradan yolcu gibi uçuş yapacak ve görevleri sadece uçuş personeli tarafından bilinecek. Polisler görevi itibarıyla pilotlara ve uçuş mürettebatına hiyerarşik olarak bağlı olmayacak.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir