Instagram Önbellek Nasıl Temizlenir?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi şüphesiz ki Instagram. Kullanici sayısı milyarları bulan Instagram uzun zamandır zirveyi hiçbir sosyal paylaşım uygulamasına bırakmıyor. Bu denli çok kullanılan bir uygulama ister istemez depolama alanını da oldukça meşgul ediyor. Bu gibi durumlarda önbellek temizliği de kaçınılmaz oluyor.

Birçok kullanıcı bu durumdan habersiz olarak kullanıyor Instagram’ ı. Nasıl yapıldığını ya da ne işe yaradığını bilmeden. Öncelikle Instagram önbelleği temizlenmediği müddetçe cihazınızda donma ve yavaşlama problemleri kaçınılmaz. Elbette kullanılan işletim sistemine göre de değişkenlik gösteriyor bu durum. Peki Instagram önbellek temizleme işlemi nasıl yapılır?

Önbellek Nedir? Neden Kullanılır?

Bilindiği üzere uygulamalar bir önbellek kullanıyor. Buna depolama alanı da denebilir. Önbelleğin amacı uygulamaların daha hızlı çalışması. Uygulamalar ile ilgili bazı verileri işleyen önbellekler sayesinde uygulamayı tekrar kullanmanız halinde daha fazla verim almanız mümkün.

Instagram’ ın da bir önbelleği bulunuyor. Bu önbellekte uygulama üzerinden paylaşılan gönderiler, canlı yayınlar, storyler gibi çeşitli içerikler depolanıyor. Böylelikle önceden bakmış olduğunuz içeriklerin sonradan tekrar tekrar indirilmesinin önüne geçilmiş oluyor. Mantık olarak kullanışlı gözükse de zamanla depolama alanı doluyor. Bu durum telefonun yavaşlamasına ve uygulamanın doğru şekilde kullanılamamasına yol açabiliyor. Önbelleği temizleme uygulamayı daha verimli kullanmamıza yardımcı oluyor, aynı zamanda donma sorununun da önüne geçiyor.

Belli aralıklarla önbelleği temizleyerek donma ya da yavaşlama gibi sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz. Böylece uygulamanın tekrar sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat burada önemli bir detaydan bahsetmemiz gerekiyor. Önbelleği temizlemek uygulama ile ilgili tüm verileri sileceğinden dolayı hesabınıza tekrar giriş yapmanız ya da varsayılan ayarlamalarınızı düzenlemeniz gerekebiliyor.

Daha önce de önbellek temizleme işleminin işletim sistemine göre farklılıklar gösterdiğinden bahsetmiştik. Gelin öncelikle iOS işletim sisteminde bu işlem nasıl yapılıyor ona bakalım.

İOS İÇİN İNSTAGRAM ÖNBELLEK TEMİZLEME

eğer iOS işletim sistemi kullanan bir cihaza sahipseniz önbellek temizleme işlemi biraz daha karmaşık. Bu işlemi iTunes üzerinden ya da mobil cihazınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak önbelleğinizi temizlemeniz mümkün.

iTunes Kullanarak Önbellek Temizleme

öncelikle bilgisayarınıza iTunes’ i indirmeniz gerekmekte

Daha sonra cihazınızı bilgisayara bağlayın

Ardından iTunes’ a giriş yapın

iTunes üzerinden mobil ikonunu seçin ve cihazınızın “Ayarlar” kısmına girin

Son olarak “Bellek ve Önbellek Temizleme” sekmesi üzerinden instagram uygulamasının verilerini temizleyebilirsiniz.

NOT: Bu yöntem önbellek verilerinin tamamını temizleyecektir. Bu aşamada uygulamaya tekrar giriş yapmanız ve ayarlamalarınızı tekrar aktif etmeniz gerekmektedir.

Cihaz Üzerinden Önbellek Temizleme

iOS cihazlarda Instagram uygulamasının önbelleğini temizlemek tüm önbellek verilerini temizleyecektir bunu unutmayın.

Öncelikle cihazınızın “Ayarlar” bölümüne girin

Ardından “Genel” kısmını açın

Bu bölümde karşınıza “iPhone Saklama Alanı” adında bir seçenek çıkacak. Bu seçeneğe tıklayarak uygulamaların depolama verilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Tüm yükleme işlemi bittikten sonra açılan pencerede “Instagram” uygulamasını bulun. Ardından “Uygulamayı Sil” seçeneğini kullanarak Instagram’ ı cihazınızdan silin.

Sildiğiniz uygulamayı App Store ile tekrar yükleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yöntem önbellek verilerinin tamamını silmese de uygulama depolama kullanımını büyük ölçüde düşürmektedir.

ANDROİD İÇİN ÖNBELLEĞİ TEMİZLEME

Android cihazlarda önbellek temizleme işlemi iOS cihazlara nazaran oldukça kolay. Aşağıdaki adımları takip ederek basit bir şekilde önbellek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak cihazın “Ayarlar” bölümüne giriş yapın

Ardından “Uygulamalar” ya da bazı cihazlarda “Uygulamalar ve Bildirimler” seçeneğini seçin

Açılan liste üzerinden “Instagram” uygulamasını bulun ve ardından uygulamayı tıklayarak açın

Uygulamanın “Depolama” ya da yine cihaza göre “Depolama ve Önbellek” seçeneğine tıklayın

Buradan uygulamanın depolama alanına erişebilirsiniz.

“Önbelleği Temizle” ya da “Verileri Temizle” seçeneğini kullanarak Instagram önbellek temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir