Dikkat! Google Hesabınızı Kapatabilir. Peki Ne Yapmalıyım?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Günlük hayatta kullandığımız Gmail, Google Drive, YouTube ya da PlayStore hep Google bünyesinde yer alıyor. Peki tüm bu uygulamaları kullandığımız Google hesabımız kapanırsa ne yaparız?

Her ne kadar küçük bir ihtimal de olsa böyle bir ihtimalin varlığını unutmamakta fayda var. Peki, böyle bir durumda ne yapabilirsiniz ya da bu tarz bir duruma düşmemek için nasıl bir yol izlemelisiniz?

Google hesabı açarken hiçbirimizin okumadığı hizmet kullanım şartlarında “Hizmet kullanım şartlarımıza uymazsanız ya da şüphelenilen kötüye kullanım şartlarını araştırıyorsak servislerimizi kullanmanızı askıya alabilir ya da durdurabiliriz.” Şeklinde bir ibare bulunuyor.

Yani Google, çok açık ve net bir şekilde yaptığınız bazı eylemler Google’ın hoşuna gitmezse hesabınızı askıya alabileceğini veya hesabınızı tamamen yok edebileceğini belirtiyor. Google’ın servislerine müdahale etmeniz ya da suiistimal etmeniz durumunda hesabınızı kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.

Android kullanıcıları için bu durum oldukça kötü bir durum anlamına geliyor. Google hesabınızın silinmesiyle telefonunuz sıradan, pek fazla özelliği olmayan bir cihaz haline gelebilir. Yapabileceğiniz tek şey yeni bir hesap açıp her şeye sıfırdan başlamak.

Eğer ki Google hesabınız silindiyse ve hesabınızı geri almak istiyorsanız BURAYA TIKLAYARAK hesabınıza gidebilir, giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan mesaja “düzetmeyi dene” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu da işe yaramadıysa BURAYA TIKLAYARAK formu doldurabilir ve Google’ a gönderebilirsiniz.

Google’ ın doldurduğunuz forma cevap vermesini beklerken, hesabınızdaki bazı verileri indirmeyi deneyebilirsiniz. Kapatılan hesabınızla, kullanmış olduğunuz Google uygulamalarına girerek sayfaları kontrol edebilirsiniz. Bazı uygulamaların içerisinde verileri nasıl indirebileceğinize dair talimatlar yer alıyor.

Eğer otomatik düzeltme talimatı ve başvurunuz kabul edilmediyse çok fazla bir seçeneğiniz de kalmamış demektir.

Bu tarz durumların hiç yaşanmaması için kendimizi tamamen Google’ a mahkum etmek yerine örneğin bulut sürücüye yüklediğiniz dosyalarınızı, fotoğraflarınızı bir hard diske yedekleyebilirsiniz. Bütün Google servislerini aynı hesap üzerinden kullanmak yerine farklı hesaplarla kullanabilirsiniz. Bu yöntem Google’ ın birbirine bağlılığını engellese de yaşanabilecek olası bir sıkıntının önüne geçecektir.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir