Adobe’ un Yeni Aracı, Photoshop Yapılan Yüzleri Tespit Edebiliyor

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Adobe, Max konferansında şirketin yeni geliştirilen About Face aracını görücüye sundu. Henüz geliştirme aşamasında olan About Face aracı, photoshop işleminden geçen yüzleri tespit ederek nerelerde işlem yapıldığını ısı haritası kullanarak gösterebiliyor.

Berkeley Üniversitesi araştırmacılarıyla ortaklaşa çalışma sürdüren Adobe, bir fotoğrafın değiştirilip değiştirilmediğini ve nasıl değiştirildiğini tespit etmek için şirketin Sensei AI adlı yapay zeka kullanan bir araç tasarladı. Şirket, aracın değişikliği tespit etme konusunda insanlardan 2 kat daha isabetli olduğunu öne sürdü.

“Project About Face” kod adlı araç, görsellerdeki yüze odaklanıyor, fotoğrafı piksel piksel inceliyor ve hangi bölgelerde değişiklik yapıldığını gösteren bir ısı haritası oluşturuyor. Böylece sadece photoshop yapılan fotoğrafları algılamakla kalmıyor, nerede nasıl değişiklikler yapıldığını da gösteriyor.

Araştırmacıların yapay zekayı internetten aldıkları binlerce görselle eğittiği, About Face isimli aracın, laboratuvar deneylerinde değiştirilmiş görüntüleri yaklaşık %99 doğrulukla saptayabildiği, test grubundaki insanların ise ancak yüzde 53 oranında başarı gösterebildiği öne sürülüyor.

Fakat aracın önemli dezavantajlarından birisi ise sadece Adobe Photoshop ile yapılmış görüntülerde çalışması ve resmin Yüze Duyarlı Sıvılaştırma aracıyla değiştirilmiş olması gerekiyor.

Henüz test aşamasında olan aracın ilerleyen zamanda daha da verimli çalışacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir