Windows 7, 8 ve 10′ da Bilgisayarı Zaman Ayarlayarak Otomatik Kapatma Nasıl Yapılır?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Genellikle bilgisayarımıza büyük boyutlu bir veri aktarırken ya da internet üzerinden büyük bir dosya indirirken, bilgisayarınızın uzun süreler açık kalması gerekebiliyor. Bu durumlarda çoğu kez bilgisayarı açık bırakıp gidiyoruz ve dosyayı indirmesini bekliyoruz. Bu da sistemimize zarar verebiliyor. Bu yazımda bu tarz bir durumu engellemek adına Windows 7, 8 ve 10’ da bilgisayarınızı zaman ayarlı kapatma işlemini nasıl yapabiliriz onu göstereceğim.

Aşağıdaki adımları takip ederek Windows 7, 8 ve 10’ da bilgisayarınızı zaman ayarlı kapatma işlemini kolayca yapabilirsiniz.

– Bilgisayarınızın arama kısmına ‘cmd’ yazıp enter tuşuna basın. Ya da klavyenizde Windows + R tuşuna basarak ‘cmd’ yazıp Enter tuşuna basın.

– Komut yöneticisini açtıktan komut satırına “shutdown -s -f -t” yazın.

– Komut yazma işleminden sonra bilgisayarınızın kaç saniye sonra kapanmasını istediğinizi boşluk bırakarak yazın ve zaman ayarlı kapatma işlemini sonlandırın.

Bilgisayarınızın ne kadar süre sonra kapanmasını istiyorsanız bu süreyi saniye cinsinden yazmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

(Örneğin bilgisayarınızın 1 saat sonra zaman ayarlı kapanmasını istiyorsanız girmeniz gereken komut ‘shutdown -s -f -t 3600’ yazmanız gerekiyor.)

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir