Beyin Gücüyle Oyun Oynamak Artık Mümkün

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Beyin Gücüyle Oyun Oynamak Artık Mümkün

İsviçre’ nin Zürih kentinde bulunan ETH Üniversitesi’nden araştırmacılar, motor becerileri zarar görmüş insanların zihinlerini kullanarak oyun oynayabilecekleri bir sistem geliştirdi. Araştırmanın amacının ise zihinsel engelli vatandaşların düşünce gücünü kullanarak tekerlekli sandalyelerini kullanmalarını mümkün kılmak olduğu bildirildi.

Günümüzde pek çok fiziksel engelli insan tekerlekli sandalye kullanıyor. Bu kişiler için tekerlekli sandalyelerini kullanmak çoğu zaman zor hale geliyor. Araştırmacılar da bu durumdan yola çıkarak bu kişilerin hayatlarını kolaylaştırabilecek bir çalışmayı hayata geçirme yolunda önemli bir adım attı.

ETH Üniversitesi bünyesinde, zihinle çeşitli kontroller sağlayan sistemler üzerinde çalışan bir ekip mevcut. Deneylere gönüllü olarak katılan felçli hasta Samuel Kunz, ekibin geliştirdiği sistemi kullanarak Brain Driver/Beyin Sürücüsü adlı oyunu oynamayı başardı.

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Nörolog Dr Rea Lehner, sistemin elektrotlar aracılığıyla insan zihni ile bilgisayar ara yüzünü buluşturduğunu ve henüz pilot kullanım aşamasında olduğunu söyledi. Lehner ayrıca asıl hedefin de felçli hastaların, yardıma ihtiyaç duymadan tekerlekli sandalyelerini kontrol edebilmesi olduğunu söyledi. Aynı üniversiteden Prof. Nicole Wenderoth ise sistemin geliştirilebileceğini eklerken, kafatasının çok iyi bir yalıtkan olduğunu ve beyini koruduğunu, kafatasının yarattığı zorlukların ileride bilim tarafından çözümleneceğini söyledi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir