Android Telefonlarda İstenmeyen Reklamları Kaldırma

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlarda birden karşımıza reklam çıkması kaçınılmaz bir durum haline geldi. Bu yazımda sizlere bazen uygulamalardan bazen de internet tarayıcınızdan kaynaklı bu reklamları kaldırmanız için neler yapmanız gerekiyor? Bu işlemlerden bahsedeceğim.

İstenmeyen Reklamlar Neden Kaynaklanır?

İstenmeyen reklamlar bazen hackerların saldırısı sebebiyle olsa da genelde reklamlar üzerinden gelir elde etmek isteyen kişiler tarafından yapılan saldırılardan kaynaklı olur.

Kullanıcı istemese de çıkan bu reklamların her açılmasında reklam sahibine gelir olarak geri döner. Bu reklam virüsü milyonlarca sayıya ulaştığında elde edilecek gelir bir hayli yüksek olacağını düşünebiliriz.

İstenmeyen Reklamlar Nasıl Kaldırılır?

Android telefonunuzda yüklü uygulamaların tamamı güvenilir değildir. Bazı uygulamalarda reklam içerikli dosyalar bulunabilir.

Telefonunuzun Ayarlar – Uygulamalar bölümüne gidip tüm kurulu uygulamalarınız yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Bilmediğiniz farklı bir uygulamayla karşılaşırsanız uygulamayı kaldırdıktan sonra telefonu yeniden başlatmayı unutmayın.

Cihazınıza kurduğunuz uygulamaların orijinal olup olmadığından emin olun.

Tarayıcıdan Kaynaklı Reklamları Temizlemek

İnternette gezinti yaparken reklam virüsü içeren sitelere giriş yaptıysanız ya da istenmeyen reklamların açıldığı web sitelerine giriş yaptıysanız internet tarayıcınızda ön bellek temizleme işlemi yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Ayarlar – Geçmiş kısmından önceden ziyaret ettiğiniz sitelerden gelen reklamları silmeniz de reklam çıkaran dosyaların silinmesi için önemli.

– Telefonunuzdan Ayarlar kısmını seçin,

– Uygulamalar kısmından hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız uygulamayı bulup uygulama üzerine dokunun.

– Önbelleği temizle diyerek önbellek dosyalarını temizleyin.

– Son olarak telefonunuzu yeniden başlatın.

Sorununuz tarayıcıdan kaynaklı bir problem ise bu işlemler sonrası reklam içeren dosyalar silinecektir. Ayrıca diğer önemli konu da sitelerde izin verdiğiniz bildirimleri kaldırmanız. Kullandığınız tarayıcının ayarlar kısmından bildirimlere girerek bildirim göndermesine izin verdiğiniz web siteleri kaldırmanız bu reklamların gözükmemesi açısından oldukça önemli.

Uygulama Yardımıyla Temizlemek

Yukarıda anlatılan yöntemleri uyguladığınız halde hala derdinize çare bulamadıysanız telefonunuzda reklam virüsü yer alıyor olabilir. Bu konuda önereceğim uygulama Malwarebytes olacak. Malwarebytes, virüs türü reklamları ortadan kaldırmak içindir. Ayrıca internette gezinirken hiç reklam görmek istemiyorsanız, Adblock uygulamalarından birini kullanabilirsiniz. Adblock tarzı uygulamalar, web sitelerinde veya uygulamalarda karşınıza çıkan yasal reklamları engelleyen bir uygulama türüdür. Herhangi bir Adblock uygulaması, virüslerden kaynaklı zararlı reklamları engelleyebilir, ancak Malwarebytes gibi virüs temizlemez.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir