Vektörel Çizim Nedir? Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Vektörel Çizim Nedir?

Vektörel çizim, özellikle grafik tasarım işleriyle uğraşan kişilerin tercih ettiği bir çizim yöntemi. Vektörel çizimler vektör tabanlı programlar vasıtasıyla oluşturulur. Son derece hassasiyet ve titizlik gerektirmektedir. Vektörel çizim, çözünürlükten bağımsız ve boyut fark etmeksizin herhangi bir detay kaybı yaşatmayan bir grafik türüdür.

Vektörel Çizim Nasıl Yapılır?

Vektörel çizim için genellikle; Adobe Illustrator, Corel Draw, Inkspace programları kullanılmaktadır.

Vektörel Çizim Formatları Nelerdir?

Vektörel çizim formatları, genellikle kullandığınız programa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak ai, .svg, .cdr, .wmf, .eps ve .pdf formatları vektörel çizim uzantıları olarak kullanılır.

Vektörel Çizimlerin Avantajları Nelerdir?

Vektörel çizimler, dünya genelinde en çok kullanılan ve en fazla tercih edilen grafik türlerinden birisidir. Vektörel tabanlı oluşturulan grafik dosyaları, diğer grafik dosyalarına göre daha az yer kaplamakta. Boyutlandırma değişikliğinde herhangi bir detay ve çözünürlük kaybı yaşanmaz. Ayrıca çizimleri istediğiniz gibi şekillendirmeniz mümkün.

Vektörel Çizim Siteleri Nelerdir?

Vektörel çizim yapabileceğiniz programlara çok fazla hakim değilseniz hazır vektörel çizimlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki siteler dünya çapında oldukça kullanılan vektörel çizim siteleridir ve işinize oldukça yarayacaktır. Aşağıdaki sitelerden istediğiniz içerikleri ücretsiz olarak bulabilir ve dilediğiniz her projede kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Pixabay.com

Vectorstock.com

Freepik.com

Freevector.com

Vector.me

Vecteezy.com

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir