Sosyal Medya Fotoğrafçılığı

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Sosyal Medya Fotoğrafçılığı

Fotoğrafların görücüye çıktığı yepyeni bir ortam, Sosyal Medya. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen 2017 yılı verilerine göre fotoğrafçılık uygulamaları vasıtasıyla yüklenen fotoğrafların sayısı 1.2 trilyonun üzerinde.

Peki rakamlar ne diyor?

2010 yılı verilerinde dijital fotoğraf makineleri satışının 121,5 milyon adet iken, 2016’nın ilk yarısında anormal bir şekilde düşüşe geçerek 13 milyon oldu. Dijital fotoğraf makinelerin sayısının azalmasına rağmen dijital dünyada paylaşılan fotoğraf sayısında belirgin oranda artış gözlenmektedir. 2013 yılında 660 milyar fotoğraf paylaşılmışken 2017 yılı itibariyle 1,2 trilyonu üzerinde paylaşım gerçekleşti. Bu fotoğraflar %10.3 dijital fotoğraf makineleri, %4.7 tablet ve %85 akıllı telefonlar ile çekilmiştir. Bu fotoğraf maceraları akıllı telefonların ve internetin yaygınlaşmasıyla tamamen mobil ortama kaymış durumda.

Flickr

Sosyal medya fotoğrafçılığı için önemli bir yere sahip olan uygulamalardan birisi Flickr. 2004 yılında hayatımıza giren Flickr 2005 yılında arama motoru Yahoo tarafından 22-25 milyon dolar civarında bir rakama satın alındı ve yükselişe geçti. Her ne kadar eski günlerinde olmasa da Flickr diğer uygulamalara göre daha yüksek çözünürlüğe sahip.

Instagram

Pek çok Instagram kullanıcısı tarafından bilinmeyen “instant camera” ve “telegram” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan Instagram, dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi. 2010 yılında hayatımıza giren ve bir haftada yaklaşık 100 bin, iki ay gibi kısa bir sürede ise 1 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alındı. Şu anda 800 milyondan fazla kullanıcısı olan Instagram, sosyal medya fenomenlerinin en önemli uygulamalarından birisi haline gelmiş durumda. Bu yıl 1,5 milyar dolarlık bir sosyal medya ilan satışına ulaşan Instagram’ın 2018 yılında 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu rakamlar baz alınırısa Instagram günümüz fotoğrafçılarının olmazsa olmazı demek.

Vero

Instagram’ ın hayatımıza girmesinden yaklaşık 10 yıl sonra hayatımıza giren ve son zamanlarda popüler bir uygulama haline gelen Vero’ nun kelime anlamı “gerçek” demek. 2015 yılından beri hayatımızda olan Vero, Instagram ve Facebook’taki gibi yapıya sahip bir içerik akışı sunmuyor. Gelirlerini reklamlar vasıtasıyla da zazanmayan Vero, ilk 1 milyon aboneye ömür boyu ücretsiz olacak. Ancak daha sonra üyelerden cüzi bir üyelik bedeli almayı planlıyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir