Sokak Fotoğrafçılığı Sırları

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Sokak Fotoğrafçılığı Sırları

Sokak fotoğrafçılığı pek de bilindiği kadar kolay değildir. Anı yakalamak için çaba göstermeyi ve hızlı hareket etmeyi gerektirir. Bazen de konforunuzun bozulması gerekir. Eğer keyfiniz yoksa bazen makineyi bile elinize almak istemezsiniz. Fakat sokak fotoğrafçılığı mazereti pek sevmez ve ben de durumdan kurtulmanız için yardımcı olabileceğini düşündüğüm tüyoları sizler için derledim.

Zamanınız mı yok?

Mesaisi dışında fotoğrafçılıkla ilgilenen insanları çevrenizde görmüşsünüzdür ya da hem ailesiyle ilgilenip hem de fotoğrafçılıkla ilgilenen kimseleri. Peki bu insanları gördükçe hala zamanım yok diyebiliyor musunuz? Bu insanlar bunu nasıl başarıyor? derseniz, günlerini planlıyorlar ve makinelerini yanlarında gezdirmekten sıkılmıyorlar. Eğer sizi çok fazla bağlayan bir durum yoksa haftasonlarınızı dışarıya fotoğraf çekmeye çıkmak için ayırın.

Yürümeyi mi sevmiyorsunuz?

Sokak fotoğrafçılığı için uzak mesafelere gitmenize gerek yok, makinenizin yanınızda olması ve sokakta olmanız sizin için yeterli. Fotoğraf çekmek için genelde mola vererek ilerleyebileceğiniz güzergahlar belirlemenizde fayda var. Bunlar da mümkün değilse yayaların bol olduğu ya da park ve festival tarzı yerlere giderek de güzel çekimler çıkarmanız mümkün.

Ne çekeceğinizi mi bilmiyorsunuz?

Fotoğraf dipsiz bir kuyudur bu yüzden ne çekmeniz gerektiğini sokağa çıkmadan belirlemek size çekim aşamasında kolaylık sağlayacaktır. Bu durum size sokakta bakış açısı açısından da kolaylık sağlar ve odaklanmanızı kolaylaştırır. Zamanla iyi bir fotoğraf koleksiyonuna sahip olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Fotoğraf için konu mu yok?

Sokaklar her zaman size istediğinizi vermez. Bazen eli boş döndüğünüz zamanlar olacaktır ve bu durumun sizin modunuzu düşürmesine izin vermeyin. Eğer küçük bir yerde yaşıyorsanız ve kalabalık bir ortam yoksa bu iş biraz hayal gücünüze kalmış ama büyük bir kentte yaşıyorsanız sokaklar size her zaman bir şeyler sunacaktır. Onu görmek sizin bakış açınıza kalmış.  Ama tekrar söylüyorum eli boş dönmek de fotoğrafçılığın içinde var.

Havalar istediğiniz gibi değil mi?

Aradığınız fotoğraf bazen soğuk bir kış gününde ya da sıcak bir yaz gününde karşınıza çıkabilir, bu yüzden havanın size engel olmasına izin vermeyin ve havanın durumuna göre tedbirinizi ve ekipmanlarınızı alarak dışarıya çıkın. Elbette bu fırtınada dışarıya çıkmanız anlamına gelmiyor.

Uygun kameranız mı yok?

Artık akıllı telefonların olduğu yerde kamera da var diyebiliriz. Akıllı telefonunuz olmasa bile küçük bir kompak makine de işinizi görmeye yetecektir. Kimileri bu iş için dünyanın parasını harcadı fakat eli boş kaldı kimileri ise akıllı bir telefonla bile harika işler çıkarttı. Kısacası iyi bir göz bu işin esası ve en önemli kısmı.

İnsanların tepkisinden mi korkuyorsunuz?

Birisinin sizi sürekli olarak çekmesi ya da kamerayı size doğrultması rahatsız edici bir durumsa, aynı şeyi sizin de başkasına yapıyor olmanız aynı rahatsızlığı karşı tarafa verecektir. Fakat bu durum sıcak ve samimi bir gülümseme sonucu tam tersi bir etkiye dönüşüp hoş bir sohbetin de başlangıcı olabilir. Fotoğrafını çekmeden önce çekeceğiniz kişinin rızasını almak iyi olacaktır. Bunların hiçbirisine hazır değilseniz hazır olana ve cesaretinizi toparlayana kadar mimari yapılar, kentsel manzaralar gibi çekimlere devam etmekte fayda var.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir