NVIDIA Fotoğraflara Yeniden Hayat Veriyor

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

NVIDIA Fotoğraflara Yeniden Hayat Veriyor

NVIDIA yaptığı son çalışmalarını bozulan ya da zarar gören fotoğrafların yeniden düzenlenmesi üzerine yaptı. Guillin Liu önderliğinde çalışan ekip, yapay zeka teknolojisi vasıtasıyla zarar görmüş pikselleri kısa bir zamanda ve beklenmedik bir şekilde düzeltecek çalışmalar yaptı.

“Görsel İçi Boyama” adı verilen bu işlem kayıp ya da bozuk pikselleri düzeltmekle yetinmiyor ayrıca görselden çıkarılmak istenen kısımların da görselden çıkarılıp yerini dolduruyor. Bu durumu Photoshop’ ta ki İçerik bilinci taşıyan doldurma olarak tercüme edebileceğimiz “Content-Aware Fill” adlı özellikle de yapılabiliyor.

NVIDA geliştirdiği bu özelliğin performansını artırma adına 55.116 adet gelişigüzel iz ve boşluğu kullanarak geliştirilen bir yapay zeka sistemi kullanıyor. Programın tutarlılığını test etmek için benzer 25.000 birimin üretildiği belirtiliyor.

Konu ile ilgili videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Videoda görüldüğü üzere görselin gözlerinin yerinden çıkarılarak yeni gözlerin yerleştirildiği gözüküyor. Program her ne kadar mükemmel sonuçlar vermese de gelecek adına iyi şeyler vadediyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir