Bu içerik 245 defa okundu

Düğün Fotoğrafçıları Buraya!

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILARI BURAYA

Son zamanların en popüler fotoğrafçılık türlerinden birisi elbette ki düğün fotoğrafçılığı. Tabi her fotoğrafçılık türü gibi düğün fotoğrafçılığının da dikkat edilmesi gereken püf noktaları var. Şimdi kendi açımdan fotoğrafçılar için bu özel güne nasıl hazırlanmaları gerek hep birlikte bakalım.

EKİPMAN

Her ne kadar külfetli bir iş de olsa herhangi bir arıza ya da teknik problemlerle karşılaşmamak adına çekimlere mutlaka yedek makine, lens, hafıza kartı ve yedek batarya ile gitmekte fayda var. Mümkünse bir de fazla özelliğe sahip kompakt makine taşımanızda fayda görüyorum. Bunlar için yanınızda yardımcı olması sizin işinizi ayrıca kolaylaştıracaktır. Kullandığınız bütün malzemelerin kaliteli olmasına özen gösterin.

MEKAN

Çekim yapılacak yerin düğün sahipleri kadar fotoğrafçı için de önemi büyük. Kullanılacak ekipmanın, yapılacak çekim için ön hazırlık olması açısından çekimden önce mekanı ziyaret etmekte fayda var. Bu durum size hava durumu, çekim saatleri, kullanılacak flaş, reflektör, yansıtıcı v. b. kullanımları konularda fikir verecektir.

YARDIMCI OLACAK KİŞİLER

Mutlaka çekim günü gelin ve damadın yanında çekime eşlik edecek kimseler olacaktır. Bu kişiler sizin kurtarıcınız olabilir. Bu kişilerden size yardımcı olmasını isteyin çünkü siz kim kimin yakını bunu bilmeniz pek mümkün değil ayrıca çekim esnasında gelinlikle ilgili yapılacak düzeltmelerde gelinlik ya da kıyafet üzerinde yapılacak düzeltmelerde bu kişiler sizin imdadınıza yetişecek kişilerdir. Bu durum gelin ve damadın da kendisini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Eğer uygun bir zaman ve mekan varsa çekim öncesi kısa bir çay-kahve eşliğinde yapılan sohbetin bile çekim için oldukça faydasını göreceksiniz.

ÇEKİM AŞAMASI

Çekim aşamasında kullanılan üslup karşı taraf üzerinde çok etkili. Bu tarz durumlarda emredici konuşmak karşı tarafın gerilmesine neden oluyor bu durumun oluşması zamanla sizi de gerecektir. O yüzden çekim aşamasında “şöyle dur, böyle dur” demek yerine onları doğal halleriyle çekmeniz ya da buna uygun bir üslup seçmeniz tercihim. Çektiğiniz fotoğrafları kameranız uygunsa çektikten sonra hemen göstererek beğenip beğenmediklerini gösterebilir, bu konuda fikir sahibi olabilir ve bu durum fotoğrafları eleme konusunda size yardımcı olabilir.

FOTOĞRAFÇILIĞINIZI KONUŞTURUN

Objektif üzerinde yapacağınız bir oynama, lens ile yapacağınız bir hamle ya da takacağınız ekstra bir aparat ile ortaya çıkan sonuçlar eminim ki karşı tarafın beğenmesinde ve sizi başarılı bulmasında etkili olacaktır. Çekimlerinizi seri yapmakta fayda var, bana göre hata riskini azaltıyor ve sonunda yapılan GİF çalışmalarında güzel görüntüler ortaya çıkıyor.

ÇEKİM FORMATI

Çekimlerde kesinlikle RAW formatı kullanın. Hatalı yapılan çekimlerde kurtarıcı olacaktır. Ayrıca hatalı yapılan çekimleri asla silmeyin.

Sizlerin de eklemek istediği noktalar olursa lütfen yorum kısmına yazın.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir