Cellebrite, İstediği Telefonun Şifresini Kırabileceğini İddia Ediyor

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Cellebrite, İstediği Telefonun Şifresini Kırabileceğini İddia Ediyor

İsrail merkezli Cellebrite firması, herhangi bir Apple mobil cihazın ya da Android cihazının kilidini kırabilecek ve kilitli olan akıllı telefonlardan veri elde edebilecek yazılımı piyasa sürdü.

Cellebrite firmasının UFED Premium ismine sahip bu yazılım, kilitlenmiş iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazların içerisinden veri alabiliyor ve bu verileri güvenlik amacıyla kolluk kuvvetleriyle paylaşıyor. UFED Premium isimli yazılımı kolluk güçleri istediği takdirde satın alıp kullanabilecek.

Cellebrite’ ın web sitesinde, sistemin üçüncü kişilerin uygulama verilerine, sohbet konuşmalarına, kaydedilen e-postalara ve eklere, silinen içeriğe ve çok daha fazlasına erişmesine izin vereceğini bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yazılımın iOS 7 ile iOS 12.3 sürümleri arasında çalışan tüm iPhone ve iPad’lerde, Samsung, Huawei, LG, Motorola ve Xiaomi’ye ait cihazlarda çalışabileceği bilgisi de paylaşıldı.

Bu zaman kadar iOS cihazların tümü (IPhone 4 hariç) ve son zamanlarda çıkan Android cihazlarının kilidini açacak güce sahip başka bir yazılım bulunmuyor bulunsa bile bundan kimseye bahsedilmiyor. Cellebrite, devlet ile olan ilişkilerinde önceden daha gizliyken şimdi UFED Premium yazılımıyla bu tabuyu yıkmış gözükmüyor.

FBI yetkilileri Aralık 2015’te işlenen cinayetin katillerinden olan Syed Rizwan Farook’a ait iPhone 5C’nin kilidini açmak için Cellebrite’ dan yardım istediği iddia ediliyor. Yetkililer o dönemde Apple’dan yardım istemiş ama Apple mobil işletim sisteminin güvenliğini tehlikeye atmamak için bu yardım teklifini reddetmişti. FBI, bunun üzerine Cellebrite’ten yardım istedi.

Apple firması cihazlarının şifre kırıcı yazılımlara karşı korunması için ciddi bir şekilde savaşıyor. GrayKey isimli şifre kırıcının çalışmasını iOS 12’de yaptıkları değişikliklerle önlediler. Ancak UFED Premium, iOS 7’den iOS 12.3’e kadar olan tüm sürümlerde çalışabiliyor. Konu ile ilgili basit bir ipucu ise bu tarz şifre kırıcı yazılımlardan korunmak için telefonunuzu sürekli güncel tutmanız öneriliyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir