Bakanlıktan Açıklama: E-Belediye Sistemi Geliyor

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülke çapındaki tüm belediyeler, 2020 yılına kadar e-Belediye sistemine geçiş yapacak ve bu sayede yerel hizmetler çevrimiçine taşınacak.

İçişleri Bakanlığı, belediyecilik konusunda devrim niteliğindeki projesi e-Belediye sistemini hayata geçirdi. Projenin gelecek yıla kadar tüm belediyeler tarafından kullanılmasını zorunlu kılan İçişleri Bakanlığı, tamamen ücretsiz olarak sunulacak bu hizmet sayesinde yılda 3 milyar TL tasarruf edilmesi planlanıyor.

e-Belediye Bilgi Sistemi Projesi ile birlikte belediyeler tek bir veri tabanında tüm iş ve işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Proje ile birlikte hem bürokratik konuların hem de işlemlerin basitleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca kamu kurumları ile yerel yönetimler arasında anlık veri paylaşımı yapılabilecek.

Türkiye’ nin en büyük projesi olduğu öngörülen bu sistem sayesinde Dünya Banka’sının iş yapılabilirlik listesinde Türkiye’nin 30 sıra birden yükselmesi bekleniyor. Sistem üzerinde kullanılan Elektronik Belge Yönetim Sistemi bütçeden 2.274.124 TL harcarken, 7.936.693 TL’lik bir tasarruf ise şimdiden gerçekleşmiş durumda.

Mobil uygulama olarak da kullanılabilecek

Sisteme mobilden de erişim mümkün olacak. İçişleri Bakanlığı bünyesinde bizzat bakanlık personeli tarafından geliştirilen proje ile sistemin mobil uygulama olarak da kullanılması mümkün olacak. Projenin bir güzel yanı da uygulamanın açık kaynak koduyla yazılması, bu sayede her açıdan kolaylık sağlayan ve gelişmeye açık bir uygulama olması planlanıyor.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir