DSLR mi AYNASIZ mı?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Aynasız kameraların, aynalı DSLR kameralara göre son yıllardaki akıl almaz yükselişi ve özellikle video çekiminde hayatımızı kolaylaştıracak ilerlemeler bu sorunun asıl sorulma nedeni. Özellikle Panasonic, Olympus ve Sony’ nin aynasız fotoğraf makinesi sektörüne büyük yatırımları ve getirdiği büyük yenilikler, DSLR dünyasının iki devi Canon ve Nikon’ u ikinci plana itebilir.

“DSLR mi seçmeliyim yoksa aynasız fotoğraf makinesi mi?”

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle iki makine arasındaki çalışma ve özellik farklarına gelin birlikte bakalım.

DSLR yani “Digital Single Lens Reflex” sözcük öbeğinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmayı ifade eder. Kısaca objektifi değiştirebildiğimiz, çektiğimiz görüntüleri bize anında gösterebilen dijital kameralardır.

DSLR bileşenlerini, lens, ayna sistemi, sensör, vizör, perde sistemi, dâhili flaş, flaş kızağı, deklanşör olarak sıralayabiliriz.

Aynasız makinede ise aradan ayna sistemi kalkar, vizör DSLR’ deki gibi değil elektronik vizördür.

Yukarıdaki şemada gördüğümüz gibi DSLR‘ de, lensten geçen ışık, ayna sayesinde pentaprizmaya ulaşır ve bizim bu görüntüyü vizörden görmemizi sağlar. Deklanşöre bastığımızda, ayna yukarı kalkar, görüntü enstantaneye gelir ve sonrasında sensöre ulaşır.

Diğer taraftan, aynasız makinelerde ayna mekanizması yoktur. Lensten gelen ışık-görüntü, doğrudan sensöre ulaşır.

Bu iki mekanizmayı birbirinden ayıran faktörler nelerdir?

1- Ağırlık ve Büyüklük

Fotoğraf çekerken, en önemli hususlardan birini, ekipmanını koruma ve taşıma kısmı oluşturur. Seyahat ettiğinizde, uzun süren çekimlerde makinenizin hafif olması avantajlı bir durum. Tabii ki lensler için aynı durumdan bahsedemeyeceğim. Aynasız ve DSLR’ lerin lensleri aynı ağırlıkta ancak gövde farkından dolayı bu kategoride kazanan aynasız makineler.

2- Lens Skalası – Çeşitliliği

Canon, Nikon, Zeiss hatta Sigma, Tamron gibi markaların, DSLR dünyası için oldukça geniş lens seçenekleri DSLR makinelerin tercih edilme nedenlerinden biri. Aynasızların ise henüz gelişmekte olan lens teknolojileri ve yelpazesi bu tercihi yakın bir gelecekte sorgulatabilir.

3- Otomatik Netleme Hızı

Autofocus hızı yahut odaklanma hızı diye de ifade edebiliriz. DSLR sistemde “phase detection” aynasızlarda ise bu odaklama sisteminden daha yavaş olan contrast detection mevcuttur. Ancak belirtmek gerekir ki; aynasız makinelerde özellikle video çekimlerinde, continous autofocus – sürekli odaklama çok daha sık kullanılmaya başlandı. Bu son atağa rağmen, bu kriterde kazanan DSLR.

4- Vizörler

DSLR ve aynasız ağırlık farkları yazının başında bahsettiğimiz DSLR fotoğraf makinesindeki ayna sistemi, birçok fotoğrafçı, kameraman ve videocu için yakalamak istediği görüntüyü daha temiz ve net ilettiği için tercih sebebi. Diğer taraftan,  aynasızlardaki elektronik vizör, (sürekli canlı ön izleme de deniliyor)yakalamak istediğiniz görüntüyü, yaptığınız ayarlar dâhilinde gösterdiği için DSLR’ lere göre yeğ tutuluyor.  DLSR mı? Aynasız mı? ikileminde bu kategorimizin bir kazananı yok.

5- Sürekli Çekim Hızı

DSLR makineler ayna mekanizmasına sahip oldukları için (deklanşöre her bastığımızda aynanın yukarı kalkması) aynasız makinelere göre az da olsa daha yavaş kalıyorlar. Örneğin Canon’ un DSLR dünyasındaki amiral gemisi Canon 1D saniyede 14 fotoğraf çekerken, Samsung NX1 saniyede 15 fotoğraf çekebiliyor. Bu ölçütte aynasız makine önde.

6- Fotoğraf Kalitesi

Elde edilen görüntünün keskinliği, grenli(kumlanma) olup olmaması, renk aralığı sensör tipine, büyüklüğüne doğrudan bağlıdır. Aynasız makinelerde sensör boyutları, önceden, daha küçük olmasına rağmen, son yıllarda çıkan makinelerle (özellikle sony a7 serisi) Full-Frame boyutuna ulaştı. Bu sebeple bu kategoride de beraberlik söz konusu.

7- Video Kalitesi

Aynasız fotoğraf makinelerinin 4K video kayıt özelliği, full hd slow motion – ağır çekim özellikleri, imaj sabitleme özellikleri, video dünyasının kategori atlamasını sağladı.  (Özellikle Panasonic GH4′ ün 2014’ te hayatımıza girmesi) sanırım en kolay kararı bu kriterde vermemize yardımcı oluyor. Kazanan Aynasız Fotoğraf Makineleri.

8- Batarya

Bu kriterde de karar vermek kolay olacak. Aynasız makineler, küçük gövdelerinin diyetini bu değerlendirmede ödüyor. DSLR’ ler çok daha fazla fotoğraf ve video çekme kapasitesine sahip. Örnek vermek gerekirse Sony A7R2 300-350 fotoğraf çekmenize izin verirken Canon 5D Mark 3, 950-1000 fotoğraf çekimi yapmanıza izin veriyor. Ancak bunun bir çözümü yok mu derseniz elbette ki aynasız kameraları, batarya gripleriyle kullanabilir, pil ömrünü, 2’ ye 3’ e katlayabilirsiniz. Bu kriterde kazanan DSLR.

9- Fiyat

Bu konu artık göreceli. DSLR’ de de aynasızda da çok ucuz ve pahalı kameralar bulmak mümkün. Ancak fiyat-performans hususunu soracak olursanız, aynasız fotoğraf makineleri, DSLR fotoğraf makinelerine göre daha insaflı.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

2 Comments

  1. mrb fatih bey
    Fujifilm 18_55mm 2.8.4 tamron 17_50mm 2.8 bu lenslerden hangisi daha kaliteli ve keskin görüntü verir.tamron derseniz canon 77d Fujifilm derseniz xt20 modelini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir