BTK eSIM Kararını Yürürlüğe Koydu

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

BTK eSIM Kararını Yürürlüğe Koydu

BTK, fiziksel olarak kullanılan sim kartların yerine geçecek olan eSIM teknolojisi ile ilgili 5 önemli karar aldı. eSIM sunucularının Türkiye’ de bulunma ve yerli üretim şartı bunlardan biri.

Yakın zamanda ülkemizde kullanılmaya başlanacağı müjdesi verilen eSIM haberleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), “Uzaktan Programlanabilir SIM Teknolojileri (eSIM)” başlıklı kararını yayımlamasıyla birlikte resmiyet kazandı.

Fiziksel olarak kullanılan sim kartların yerini alacak olan eSIM, sim kart olmadan operatörden hizmet almanıza yarayacak. Mobil cihaz içerisinde nokta kadar alan işgal eden bu teknoloji Apple Watch ve yeni IPhone modellerinde de kullanılıyor.

Sunucular Türkiye’ de Olacak

eSIM teknolojisinin kullanılabilmesi için mobil operatörlerin 29 Şubat 2020 tarihine kadar BTK’ nın belirlediği şatlara uygun olarak altyapı hizmetleri hazırlaması gerekiyor. BTK, eSIM teknolojisinin Siber Güvenlik ve Milli Güvenlik konuları gereği sunucularının Türkiye’de olmasını istiyor. Bu sebeple tüm yazılımsal ve donanımsal gerekliliklerin ülkemiz sınırları içerisinde tesis edilmesi kararı alındı. eSIM abonelik yönetimi, profil verisi hazırlama, güvenli yönlendirme, abonelik profili yönetimine ilişkin mobil uygulamalar ve veri merkezinde kullanılacak yazılımların sunucularının da Türkiye’de bulundurulması zorunluluğu bulunuyor.

Yerli Malı Belgesi Zorunlu Kılındı

İşletmecilerin Türkiye’ de bulunması maddesinin yanında bir de eSIM için işletmeciler tarafından kurulacak, kullanılacak ve GSMA standardında belirtilen sertifikasyona tabi sistem bileşenlerinin Türkiye’de üretilmesi gerekecek ve yerli malı belgesi alınması zorunlu olacak

Kayıtsız Kullanım İçin Süre 120 Gün Olacak

Yurt dışından getirilen IMEI kaydı bulunmayan telefonların kullanım süreleri 120 gün olarak belirlendi. eSIM IMEI kaydı yapılmayan telefonlar 120 gün sonra iletişime kapatılacak.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir