(Android) Dosya ve Klasör Gizleme Nasıl Yapılır?

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline geliyor. Neredeyse bütün verilerimiz ve bilgilerimiz telefonlarımızda. Tabi bu durum gizlilik sorununu da beraberinde getiriyor. Pek çok kullanıcı bu tarz durumlar için çeşitli yollarla güvenlik önlemleri alıyor. Peki Android dosya ve klasörleri kolayca gizlemek mümkün mü?

Android cihazlarımızdaki klasörleri gizli tutmak aslında oldukça basit bir işlem. Bunun için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri “Dosyalar” klasörünü açın ve gizlemek istediğiniz klasörü seçin. Hemen ardından seçtiğiniz klasörün üzerine basılı tutarak “Yeniden Adlandır” kısmını seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra dosyanın isminin başına “.” (Nokta) koymanız gerekli. Tüm bu adımlarla birlikte istediğiniz dosya türünü ya da klasörü gizleyebilirsiniz.

Gizlediğiniz dosyalar, fotoğraflar, videolar ve müzikler galerinizde de görünmeyeceği için bu yöntemi bilmeyen kimse bu dosyalara ulaşamayacaktır. Bu nedenle dosyalarınızı ya da uygulamalarınızı şifre ile korumakta fayda var.

Peki gizlediğiniz dosyalar nasıl bulunur?

Aslında bu işlem de tıpkı dosyaları gizlemek kadar kolay bir işlem. Bu noktada uygulayabileceğiniz en hızlı yöntem ise “Dosyalarım” uygulamasına girmek, uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” kısmına girin ve “Gizli Dosyaları Göster” kutucuğunu aktif hale getirin. Böylelikle tüm gizli dosyalar size dosya yöneticisinde ulaşılabilir olacak. Buradaki en önemli detay işinizi bitirdiğinizde “Gizli Dosyaları Göster” ayarının tekrardan kapatılması gerekmektedir.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir