Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı İpuçları

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı İpuçları

Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden itibaren gelişen teknoloji fotoğrafçılar açısından da pozitif karşılanan bir durum. Teknoloji devleri her yeni telefonda kamera özelliklerine de ayrıca dikkat eder hale geldi. Gelişen bu teknoloji sayesinde kameraları daha da kaliteli hale gelen cep telefonları telefon fotoğrafçılarını da harekete geçirdi. İşte size akıllı telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekmenin yolları.

1- Başlangıç İçin İyi Bir Kameraya Sahip Telefon Tercih Edin

Yukarıda da bahsettiğim gibi akıllı telefonlar her geçen gün kameralarını biraz daha geliştiriyor. kameranızın kalitesi ve özelliği ne kadar iyi olursa çekimlerinizin de o kadar kaliteli olacağını unutmayın.

2- Işığa Dikkat Edin

Fotoğraf demek ışık demek. Bu sebeple çekimlerde iyi sonuçlar elde etmek için ışığınızın iyi olması gerekir. İyi sonuçlar elde etmek için, telefonunuzun sensörünün parlayabileceği durumları göz önünde bulundurun. Karanlık ya da iç mekanlarda çekimini yapacağınız nesnenin ya da modelin üzerine ışık düşmesini bekleyin. Bazen pencere ışıkları bu işi görmek için yeterli olacaktır. Mümkün oldukça telefon ışığını tercih etmeyiniz.

3- Pozlamayı Ayarlayın

Yaptığınız çekimlerde manüel bir aydınlatma ya da karartma ayarlamaları yaparak basit bir fotoğrafı bile şahane hallere getirebilirsiniz. Bunun için en temel ayar pozlama.

4- Izgarayı Açın

Tıpkı SLR makinelerde olduğu gibi akıllı telefon kameralarında da ızgara özelliği mevcut. Çekimlerde telefonunuzdan ızgara özelliğini açmanız size ufuk çizgisini düz tutmada ve portre çekimlerinde size fayda sağlayacaktır.

5- Kameranızın Özelliklerini İyi Tanıyın

Yakın zamanda çıkan akıllı telefonlar arka planı bulanıklaştırma, geniş diyaframlı bir lensin ve büyük görüntü sensörün benzer özelliklerini taşıma, seri çekim yapabilme ve ağır çekim videolar da çekebilme özellikleri taşıyor. Kameralarınızın bu özelliklerini kullanmayı bilmek çekim anında işinizi kolaylaştıracaktır.

6- Ek Lens Kullanabilirsiniz

Gelişen teknoloji ile lens sayısı artan bazı telefonlar olmasına rağmen hala tek lens kullanan fotoğraf makineleri mevcut. Her ne kadar ekstra harcama da olsa ek bir lens kullanmanızda size farklı kareler çıkarma anlamında yardımcı olacaktır. Ek lens seçimi önemlidir. Makro, geniş, balıkgözü veya telefoto dönüştürme lensi telefonunuzun kamerasına çok yönlülük katar.

7- Yakına Odaklama Yapın

Telefonunuzun kamerası makro özelliği olmasa bile çok yakına odaklanabilir. Bu özelliği kullanarak akşam yemeğinizin ya da güzel bir çiçeğin bir görüntüsünü yaklaşarak kaliteli bir makro çekim yapabilirsiniz.

8- Gimbal Kullanın

Akıllı telefonlar artık 4K çekim yapabilme özelliğine sahip. Elbette kaliteli görüntüler elde etmek için kameranızın sabit kalması size iyi sonuçlar verecektir. Telefonlar için geliştirilen gimbal sayesinde pürüzsüz, harika görünümlü videolar çekebilirsiniz.

9- Harici Mikrofon Kullanın

Video çekimlerinde görüntü kadar sesin de önemi büyüktür. Telefonların dahili mikrofonları kayıt için değil konuşmak içindir bu da size videolarda kaliteli ses vermez. Bu sebeple harici bir mikrofon tercih etmekte fayda var. Ama mikrofon alırken mutlaka açıklamalar kısmını okuyarak aldığınız mikrofonun telefonunuzla uyumuna dikkat ediniz.

10- Çektiğiniz Fotoğrafları Düzenleyin

Artık telefonlar için birçok fotoğraf uygulaması mevcut. Siz de sizin için en uygun uygulamayı telefonunuza indirerek çekmiş olduğunuz fotoğrafları düzenleyebilir ve daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir