Dijital Dünyada Bizleri Bekleyen Tehlikeler Ve Bunlardan Korunma Yöntemleri

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

İnternet ya da diğer bir tabirle dijital dünya artık hayatımızın olmazsa olmazı durumunda. Bu dijital dünya neredeyse dipsiz bir kuyu gibi.

İnternet aslında bilgi, doküman vb. yararlı paylaşımlar amacıyla kullanılırsa bizler için çok faydalı bir mecra konumunda. Fakat tüm iyi niyetli kullanımların yanında kötü amaçlı kullanımlar da hem yetişkin insanlar için hem de çocuklar için ayrı ayrı birer tehlike arz ediyor.

İnternet gelişen teknolojiyle birlikte sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarımızda ve tabletlerimizde de her an her yerde bizimle. Bunun sonucunda internetle olan oldukça fazla artmış durumda. Hal böyle olunca dijital tehlikeler de kaçınılmaz oluyor. Peki bu tehlikeler neler? Ve bu tehlikelere karşı ne tür önlemler alıyoruz ya da alabiliriz? Bu yazımda sizler için dijital dünyadan gelen tehlikeler nelerdir? ve bu tehlikelerden nasıl uzak durulur? Bunlardan bahsettim.

Kötü Amaçlı Yazılımlar (Virüsler)

Virüsler, internetle birlikte kolaylıkla yayılan ve günümüzde en büyük teknolojik tehditlerden birisi olan, internet kullanıcıları için tehlike arz eden kötü amaçlı yazılımlardır.  Virüsleri, bilgisayarlara zarar vermek amacıyla yazılmış kodlar ya da kötü amaçlı yazılmış yazılımlar olarak tanımlayabiliriz. İnternet üzerinden çeşitli programlar, linkler, oyunlar vb. vasıtasıyla doğrudan ya da dolaylı olarak bilgisayarlarınıza bulaşan ve hatta çeşitli dosyalara da bulaşarak sisteminizi çökertmeye kadar varan ve kişisel verilerinizi ele geçirmeye kadar varan kötü amaçlı yazılımlardır. Ayrıca bu virüsler flaş bellekler, databanklar, hardiskler,  dvd ve cd’ ler vasıtasıyla da bilgisayarımıza bulaşabiliyor. Bu virüslerin en tanınanları Win32, Win29, Trojan ve Solucanlardır.

Ajan Yazılımlar

Ajan ya da casus yazılımlar olarak adlandırılan, adware, malware spyware gibi farklı isimlere sahip olan bu yazılımlar, bilgisayarlarınızda size ait kişisel verileri ele geçirerek dışarı servis etmek amacıyla yazılmış kodlardır. Virüse çok benzer biçimde faaliyet gösterirler. Bu ajan yazılımların amacı bilgisayar kullanıcısının kullandığı şifreler, banka hesap numaraları, internette dolaştığı alanlar gibi verileri zararlı yerlere servis etmektedir. Bazı türleri çok tehlikelidir. Bu tarz yazılımlar arka planda çalıştığı için aynı zamanda bilgisayarın hafızasında boşuna yer işgal ederler.

Bilgisayar Korsanları (Hackerler)

Hacker olarak adlandırılan kişiler izinsiz olarak sisteminize girip size ait birçok veriye erişebilir, hatta kişisel bilgilerinizi çalabilirler. Kullandığınız e-posta, facebook, twiter, instagram ve diğer sosyal medya şifrelerini ve aynı zamanda banka giriş şifrelerinizi bile ele geçirebilirler. Genelde bankacılık işlemleri kullanılarak gerçekleştirilen dolandırıcılık işlemlerinde bu tarz bilgisayar korsanlarının başrol oynadığı bilinmekte.

Karşı Karşıya Kalabileceğimiz Diğer Tehlikeler

Özellikle günümüzde facebook, instagram, twiter vb. sosyal mecralarda paylaşılan bilgi, doküman ve özellikle fotoğraflar vasıtasıyla kötü amaçlı kişi ve yazılımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda bu paylaşımlar ileride kötü amaçlı yazılımlardan daha kötü sonuçlar karşımıza çıkarabilir. Özellikle son zamanlarda bir hayli artan cinsel istismar olayları da diğer tehlikler arasında yer alıyor. Çocuklar adına psikolojik travmalara sebebiyet verecek bu tarz tehlikeler maalesef dijital dünyanın en önemli tehlikelerinden birisi.

Dijital Tehlikelerden Nasıl Uzak Durulur?

Dijital tehlikelerden nasıl uzak durulur sorusuna, ilk etapta ve özellikle öncelik olarak sosyal medyada kurulan arkadaşlıklara çok dikkat edilmelidir. Hiç tanımadığınız kişilerle arkadaşlık etmemek ve davetlerini reddetmeniz adınıza yapacağınız en isabetli tercih olacaktır. Sosyal mecrada paylaştığınız özel verilerinizi, demografik bilgilerinizi, fotoğrafınızı, sahip olduğunuz ekonomik durumunuzu gizli tutmanız sizin açınızdan faydalı bir karar olacaktır. Tanımadığınız insanlardan gelen istekler doğrultusunda telefon numarası, ev adresi, kişisel bilgi vb. isteklerini geri çevirmeniz doğru bir davranış olacaktır.

Ayrıca sisteminize mutlaka ama mutlaka kaliteli ve iyi bir virüs yazılımını kurmalısınız. Piyasada bu konuda kendini ispatlamış birçok virüs programı mevcuttur. Fakat kullandığınız programların lisanslı ürünler olmasına veya internet üzerinden indirdiğiniz program, doküman, dosya vb. araçların güvenliğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca internet veya dijital dünya ile geçirilen zaman diliminin çok olması kullanıcılarda fiziksel rahatsızlıkların doğmasına da sebebiyet verebilir. Bundan dolayı da bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilmek için internet başında geçirilen vakitler kontrol altında tutulmalıdır. Bu tür pratik önlemler alınırsa dijital dünyadan gelen tehlikelere de karşı koymuş oluruz.

Bu tür yazılımlardan korunmanın öncelikli şartı tabii ki bilinçli arama ve bilinçli kullanıcı olmaktan geçiyor. Tanımadığınız ve şüphelendiğiniz hesaplar ve siteler başta olmak üzere torrent siteleri, +18 konular içeren siteler ve deepweb üzerinde fazlasıyla bulunan bu tarz yazılımlar özellikle bilinçsiz torrent kullanımında bir oyun, yazılım ya da crack dosyasını indirip kurduğunuzu sanırken kendi elinizle bu malware yazılımlarına maruz kalabilirsiniz.

Aynı zamanda orijinal olarak anti virüs yazılımları kullanmak da bu tarz tehlikelerden kurtulabilmek adına oldukça önemli. Fakat bu tarz anti virüs programlarını internetten crack’ li halde indirmek yerine lisanslı versiyonlarını almanızı tavsiye ederim. Diğer yandan çocuk sahibi olan anne ve babaların çocuklarının internet kullanımlarını sürekli kontrol altında tutmalarını ve “ebeveyn kontrolü” olarak tabir edilen uygulamayı sistemlerine kurmalarını tavsiye ederim. Bu sayede çocuğunuzun bilgisayar başında geçirebileceği zaman dilimlerini kendiniz ayarlayabilir ve istenmeyen web sitelerine girmelerini de engelleyebilirsiniz.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
Youtube
Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir